Temišvar - Šta videti i koje znamenitosti obići - Osiguranik

Temišvar – šta videti i koje znamenitosti obići

Temišvar, poznat i kao „Mali Beč“ zbog svoje arhitekture i bogate kulturne scene, predstavlja sjajnu destinaciju za turiste koji žele da otkriju autentičan duh Banata. Ovaj rumunski grad nudi spoj istorijskih znamenitosti, živopisnih trgova, odlične gastronomske ponude i opuštene atmosfere. Ako planirate put u Temišvar, dobra organizacija je ključna i pomoći će vam da maksimalno iskoristite svoje vreme.

U nastavku je kompletan vodič za putovanje u Temišvar. Nastavite sa čitanjem i spremite se za opušten produženi vikend uz neizostavnu polisu putnog osiguranja!

Kako stići do Temišvara i kada ga posetiti?

Najlakše i najkomfornije putovanje do Temišvara je sopstvenim automobilom, a ako dolazite iz Srbije evo podataka o udaljenosti koji vam mogu biti značajni:

  • Beograd – Temišvar kilometraža: 150 km, oko 2 i po sata vožnje
  • Novi Sad – Temišvar kilometraža: 145 km, oko 2 i po sata vožnje
  • Niš – Temišvar kilometraža : 348 km, oko 5 sati vožnje

Blizina Temišvara centralnoj i severnoj Srbiji čini ga idealnom destinacijom za izlete i vikend putovanja, što je sasvim dovoljno da obiđete glavne znamenitosti Temišvara, i osetite duh grada. Najbolji period za posetu je kasno proleće, a u nastavku otkrivamo i koja je to lokacija posebno lepa u ovom periodu. Osim toga, nećete pogrešiti ako ga obiđete tokom novogodišnjih praznika, jer je božićni market u Temišvaru jedan od najlepših u Evropi i doprinosi čarobnoj atmosferi ovog rumunskog grada.

Kao alternativa automobilu, postoje redovne autobuske linije iz Beograda i Novog Sada do Temišvara, a vožnja traje između 3 i 4 sata.

Temišvar – šta videti u šarmantnom rumunskom gradu

Temišvar je grad trgova, parkova i raznolike arhitekture, od secesije koja dominira gradom, preko baroka i neoklasicizma. Znamenitosti u Temišvaru koje ne smete propustiti su:

  1. Trg pobede
  2. Trg Slobode
  3. Trg Ujedinjena
  4. Park Ruža
  5. Šetalište uz reku Begej

Trg pobede (Piața Victoriei)

Srce Temišvara i najpoznatiji trg u gradu, okružen je impresivnim zgradama iz doba Austrougarske. Na jednom kraju nalazi se veličanstvena Pravoslavna saborna crkva sa prepoznatljivim kupolama, dok na drugom dominira zgrada Opere. Ovo je idealno mesto za šetnju, kafu i uživanje u atmosferi grada. Duž celog trga smešteni su kafići i restorani, a kroz njegov centar prostiru se brojne zelene površine sa klupama na kojima možete potražiti odmor.

Iznad jedne od zelenih površina uzdiže se poznata Statua vučice, koja je poklon Italije gradu Temišvaru, a veoma je značajna jer predstavlja “priznanje” latinskog porekla rumunskog naroda i pomirenja između Italijana i Rumuna. Šetnjom dolazite i do Nacionalne opere, a nakon nje, put vas vodi do sledećeg trga i dalje kroz samo srce grada.

Trg pobede i Katedrala, u Temišvaru

Trg slobode (Piața Libertății)

Jedan od najstarijih trgova u Temišvaru nekada je nosio naziv Trg Princa Eugena Savojskog, u čast austrijskog vojskovođe koji je oslobodio grad od Osmanlija 1716. godine. U prošlosti je imao i vojnu funkciju, te se može reći da je uvek bio značajan za narod na ovim prostorima. I danas ga krasi nekadašnja vojna komanda, impozantna zgrada u baroknom stilu.

Prepoznatljiv je po prelepoj crveno-beloj zgradi stare gradske skupštine i spomeniku Svetom Janu Nepomuku, kao i Devici Mariji. Za razliku od prethodnog trga, ovde je atmosfera nešto mirnija, sa svega par prijatnih i udobnih kafića u kojima možete uživati u toplom napitku i pogledu na grad.

Trg u Temišvaru

Trg ujedinjena (Piața Unirii)

Trg ujedinjena je najstariji trg u Temišvaru, poznat po baroknim građevinama i pastelnim fasadama. Ovde pripremite kamere svojih telefona i sa sigurnošću ćete napraviti neke od najlepših fotografija iz Temišvara.

Na njemu se nalaze katolička Katedrala Svetog Đorđa i Srpska pravoslavna crkva posvećena istom svecu, simboli verske tolerancije i multikulturalnosti ovog grada. Tu je i Stub kuge, posvećen Svetom Trojstvu, a podignut u znak zahvalnosti stanovnika Temišvara, nakon prestanka epidemije kuge. U letnjim mesecima ovde možete uživati u brojnim kafićima i restoranima na otvorenom.

Panoramski prikaz Trga ujedinjena u Temišvaru

Park ruža (Parcul Rozelor)

Ovaj park je raj za ljubitelje prirode, a čak i oni koji nisu ljubitelji ruža, neće ostati ravnodušni pred slikom koja ih zatekne. Park ruža smešten je u srcu Temišvara, blizu samog centra, na obali reke Begej. U njemu se nalazi preko 400 sorti ruža, što ga čini jednim od najlepših mesta za uživanje svim čulima.

Ovo elegantno cveće u najrazličitijim bojama i oblicima, učiniće vašu šetnju magičnom i baš zbog njihovog cvetanja, idealno vreme za posetu Temišvaru je kasno proleće, mada će cvetni primerci biti raskošni sve do kraja jeseni.

Šetalište uz reku Begej

Jedna od omiljenih destinacija lokalaca i turista za opuštanje, šetnju i vožnju biciklom je šetalište pored reke Begej. Rekom se možete provozati čamcem ili jednostavno uživati u prelepom ambijentu na obali. Vrlo je blizu centra grada, te vam neće biti naporno da do njega dođete pešaka.

Iako je Temišvar dobio ime po reci Tamiš, koja protiče nešto južnije od grada, njegov naziv ipak je opravdan, pošto je Tamiš zaista i proticao gradom, ali je njegov tok izmešten kako bi se stvorili uslovi za dalji razvoj grada.

Gde jesti u Temišvaru – preporuke za hranu i piće

Temišvar ima raznoliku gastronomsku ponudu, od tradicionalne rumunske kuhinje do brojnih internacionalnih specijaliteta.
Evo nekoliko predloga šta da probate:

  • Bela čorba (Ciorbă de burtă) – Tradicionalna rumunska supa sa škembićima, često se služi sa pavlakom i ljutom paprikom.
  • Miči (Mititei) – Ukusni mesni specijalitet, slični ćevapima, koji se obično služe sa senfom i hlebom.
  • Sarmale – Punjeni listovi kupusa sa mesom i pirinčem, nezaobilazni u rumunskoj kuhinji. Nešto poput naših sarmi.
  • Papanaši – Tradicionalni desert, specijalne krofne sa sirom i džemom.

Prema TripAdvisor-u neki od najboljih restorana u Temišvaru su:

  • Casa Bunicii – Odlična rumunska hrana u prijatnom ambijentu, nalazi se nešto dalje od centra.
  • Neața Omlette Bistro – Savršeno mesto za doručak i kafu, smešteno u neposrednoj blizini Trga slobode.
  • La Calul Alb – Restoran sa prelepim pogledom na Trg pobede i tradicionalnim jelima.

Gradski prevoz u Temišvaru

Temišvar ima odličan sistem javnog prevoza koji uključuje tramvaje, autobuse i trolejbuse. Cena pojedinačne karte je oko 2.5 leja (oko 50 dinara), dok dnevna karta košta 12 leja. Bicikli i skuteri su takođe popularan način prevoza, a postoje i brodovi koji plove duž reke Begej. Ako obilazite centar i okolne ulice Temišvara, prevoz vam nije neophodan, jer su glavne atrakcije smeštene u samom srcu grada.

Naravno, i van centra, ovaj gradić ima mnogo zanimljivih atrakcija, te ćete šetnjom videti brojne biste, spomenike interesantnih oblika i grafite koji ulepšavaju gradske fasade. Jedan od njih prikazan na slici ispod simbolično predstavlja dolazak uličnog osvetljenja u grad. Zanimljivo je da je Temišvar prvi grad u Evropi koji je dobio uličnu rasvetu.

Grafit koji prikazuje dolazak uličnog osvetljenja u Temišvar.

Pre nego što krenete na put, ne zaboravite da obezbedite putno osiguranje. Osim što je korisno u slučaju nepredviđenih okolnosti, a pre svega neočekivanih medicinskih troškova, putno osiguranje omogućava mirno putovanje i štedi vam novac.

Srećan put!

Prijavite se na našu mejling listu

Slaćemo vam najnovije vesti i najbolje ponude jednom u mesecu.