Šta zaposleni žele u 2025. godini – Osiguranik.com

Šta osim fleksibilnosti zaposleni žele u 2025. godini?

Ilustracija zaposlenih koji sede u parku, trče i odmaraju

Sada već tradicionalno, treću godinu zaredom, sprovodimo istraživanje o benefitima i wellbeing podršci zaposlenih. U saradnji sa našim partnerima iz Rezilienta, Tim Centra i Infostuda, ove godine donosimo najsvežije rezultate, sa do sada najvećim uzorkom ispitanika, novim i aktuelnim temama sa tržišta rada.

U nastavku pročitajte kratak pregled tema i najzanimljivije informacije!

Fleksibilnost na prvom mestu već drugu godinu zaredom

Ove 2024. godine, na prva četiri mesta najvažnijih beneficija iz ugla zaposlenih nalaze se:

  • Fleksibilno radno vreme
  • Četvorodnevna radna nedelja
  • Mogućnost rada od kuće
  • Dodatni slobodni dani

Prošle godine rezultati su bili gotovo identični, te zaključujemo da zaposleni već duže od poslodavaca traže više slobode. Zanimljivo je da kompanije prva četiri benefita mogu da primene u svojim kompanijama bez direktnog utroška novca i na taj način odgovore na potrebe svojih zaposlenih.

Kada znamo da, primera radi, četvorodnevnu radnu nedelju ima svega 1 % zaposlenih, a da od kuće može da radi 4 % manje zaposlenih nego prošle godine, vidimo da prostor za unapređenje postoji. Takođe, čak 48 % zaposlenih koji trenutno rade remote, tražili bi drugi posao ukoliko im kompanija ukine benefit rada od kuće.

Zaposleni su se izjasnili – fleksibilnost im je ključna.

Peto mesto sada je zauzelo dobrovoljno zdravstveno osiguranje, koje je već tri godine zaredom u top 5 benefita koje zaposleni najviše cene, a ove godine, otišli smo korak dalje, te ih upitali koje to benefite oni podrazumevaju (baš kao redovnu platu) i ova vrsta osiguranja našla se na prvom mestu.

 

Transparentnost zarada: da li pratimo svetske trendove

I dok nam podaci govore da smo u oblasti transparentnosti zarada blizu svetskih trendova, sa 60 % zaposlenih koji otprilike znaju plate svojih kolega, imamo zabrinjavajuće podatke po pitanju rada na crno. Čak petina zaposlenih radi na crno, a svega 18 % njih zadovoljno je beneficijama i platom koju prima.

Zaključak je da sistem zarada kod nas ima mnogo prostora za unapređenje, a definitivno treba krenuti od toga da poslodavci više cene svoje zaposlene, uz prijavu koja je obavezna po zakonu.

Wellbeing utiče na produktivnost zaposlenih

Problemi kao što su stres, anksioznost, depresivnost, usamljenost, bračni i porodični problemi nisu rezervisani samo za slobodno vreme zaposlenih, već imaju ozbiljan uticaj na njihovu produktivnost na radnom mestu, te značajno utiču i na kompanije. Kada znamo da 59 % zaposlenih izjavljuje da problemi ovog tipa utiču na njih, a čak 72 % njih nema obezbeđen niti jedan wellbeing program, dolazimo do zaključka da firme treba u većoj meri da podrže svoje zaposlene.

Kompanije koje imaju razvijenu kulturu brige o mentalnom zdravlju, podržavaju otvoren razgovor o mentalnom zdravlju na poslu i neguju psihološku sigurnost, imaju čak duplo veću angažovanost zaposlenih, tri puta manje zaposlenih koji traže drugi posao, i još mnoštvo benefita na svoje poslovanje. A od čega treba krenuti kako biste svoju kompaniju “okrenuli” ka dobrobiti i psihološkoj podršci zaposlenih, možete pročitati u rezultatima istraživanja.

Reći ćemo samo da u svemu veliku ulogu imaju menadžeri, pa je možda baš to polazna tačka za unapređenje.

O poslodavcima u Srbiji kruže loše priče?

Svega 14 % zaposlenih preporučilo bi svoju kompaniju kao dobro mesto za rad. Dok je prosečan eNPS (Employee Net Promoter Score – najprihvaćenija mera spremnosti zaposlenih da preporuče kompaniju kao poslodavca) u svetu oko nule, kod nas je ta brojka čak -46 %, što je izuzetno loš rezultat.

U ovome svemu, ipak je dobra vest da postoji prostor za unapređenje – i to ogroman. Uvidi iz najvećeg istraživanja benefita i wellbeing podrške kod nas mogu vam biti relevantni.

Zašto?

Baš kao i prethodnih godina, uzorak ispitanika usklađen je sa Republičkim zavodom za statistiku, pa su se u istraživanju našli ispitanici iz različitih industrija poput trgovine, proizvodnje, IT-a, građevinarstva i drugih industrija. Takođe, uzorak je usklađen prema starosnoj strukturi zaposlenih, sektoru i veličini kompanije.

Sa rekordnim brojem ispitanika, istraživanje pruža tačne podatke koje svaka kompanija može da iskoristi sa ciljem boljeg pozicioniranja na tržištu, praćenja trendova, zadržavanja zaposlenih i povećanja njihovog zadovoljstva.

Još jednom vas pozivamo da preko ovog linka skinete istraživanje i napravite prvi korak za uspešniju 2025. godinu!

 

Prijavite se na našu mejling listu

Slaćemo vam najnovije vesti i najbolje ponude jednom u mesecu.