Čak 88 % zaposlenih u IT industriji ima mogućnost rada od kuće, a procene su da će ova praksa tu i da se zadrži. Ipak, sa novom ‚‚zateznom” politikom i back to office trendom, zaposleni su morali da se prilagode, a kompanije definitivno treba da razmisle o svojim planovima za 2025.
Istraživanje koje smo prethodnih godina nazivali “Šta to radi programere”, sada dobija nov i jasniji naziv: “Šta to radi IT-jevce”, a sproveli smo ga u saradnji sa Tim Centrom, Rezilientom i Infostudom treću godinu zaredom.
Unakrasno prikazana mišljenja poslodavaca u IT industriji u Srbiji i želje IT-jevaca, daju dublji uvid u situaciju na tržištu kako po pitanju rada od kuće, tako i drugih aktuelnosti.
Rad od kuće je i dalje aktuelna tema
Iako se procenat zaposlenih koji rade od kuće relativno stabilizovao, ova tema i dalje je aktuelna na IT tržištu. Kada analiziramo dublje, od 88% zaposlenih koji imaju mogućnost da rade od kuće, njih 45% može u određenoj meri, dok 36% ima opciju odabira bez ograničenja, a 7% IT-jevaca može da radi samo od kuće.
Prošle godine situacija je bila nešto dugačija, te je 45% zaposlenih imalo opciju odabira bez ograničenja. Ove brojke svedoče u prilog promeni politike rada od kuće. Zaposleni u IT-ju morali su da se prilagode ograničenom hibridnom modelu rada.
Kako je “back to office” trend uticao na zaposlene u IT-ju i šta misle zaposleni, a šta kompanije, pročitajte u nastavku.
Koliko dana rade, a koliko bi dana IT-jevci želeli da rade od kuće?
Istraživanje otkriva zanimljiv raskorak između realnosti i želja zaposlenih u IT industriji. Trenutno, zaposleni prosečno rade 2.6 dana nedeljno od kuće, dok bi želeli 3.4 dana.
Posebno je upečatljivo da 42% IT profesionalaca želi svih pet dana remote rada, dok to trenutno praktikuje 30%. Ovi podaci oslikavaju jasnu potrebu za većom fleksibilnošću, što može biti ključan faktor za zadovoljstvo i zadržavanje zaposlenih u IT industriji.
Zaposleni su spremni da plate da bi radili od kuće?
Kako iz istraživanja možemo da zaključimo, rad od kuće za IT-jevce nije samo benefit – to je privilegija za koju su spremni da se odreknu dela zarade. Čak 50% zaposlenih koji trenutno nemaju mogućnost remote rada, izjavilo je da bi pristali na smanjenje plate za 10% kako bi dobili ovu opciju.
Nasuprot tome, većina zaposlenih koji već rade remote ima čvršći stav – samo 17% bi pristalo na smanjenje zarade, dok bi čak 62% promenilo posao ako kompanija ukine ovu mogućnost.
Ovi podaci ukazuju na sve veći pritisak na poslodavce da omoguće fleksibilne opcije rada. Ako ste kao deo menadžmenta kompanije zagovornik back to office trenda, dobro razmislite pre nego što zaposlenima ukidate ili smanjujete opciju rada od kuće.
Remote wars se nastavlja
Sukob interesa između kompanija i zaposlenih u IT sektoru postaje sve očigledniji. Dok 60% zaposlenih preferira da zadrži trenutni remote/hibridni model, čak 43% poslodavaca bi volelo da vidi svoje timove češće u kancelariji, što bi želelo samo 7% IT-jevaca.
Ono što poslodavci treba da znaju jeste da zaposleni koji imaju remote opciju između ostalog izražavaju veće zadovoljstvo poslom, razvojem karijere i work-life balansom u poređenju sa onima koji rade isključivo onsite. Činjenica da forsiranje povratka u kancelarije negativno utiče na iskustvo zaposlenih jasno nagoveštava pravac u kojem poslodavci treba da idu kako bi zadržali konkurentnost.
Šta još saznajemo iz IT istraživanja?
Iz analize IT tržišta kod nas, saznajemo da se nastavio blagi pad benefita zaposlenih, ali i da je već treću godinu zaredom, prioritet IT-jevaca fleksibilnost i nega zdravlja. Prvih pet najcenjenijih benefita u IT industriji su:
Dodatno, pitali smo zaposlene u IT industriji koji benefit podrazumevaju baš kao redovnu platu. Osim što se nalazi u top tri najcenjenija benefita, DZO je na prvom mestu ove liste. Ovde se takođe nalaze i benefiti vezani za fleksibilnost, kao i potreba zaposlenih za edukacijom i treninzima.
Izuzev analize beneficija, koja je detaljnije objašnjena u izveštaju, obrađene su i teme poput employee experience-a, feedback kulture, transparentnosti zarada i wellbeing podrške zaposlenih. Još jednom vas pozivamo da preuzmete rezultate IT istraživanja potpuno besplatno i informišite se!