Priprema auta za zimu – Kako se zaštititi - Osiguranik.com

Priprema automobila za zimu – kako se zaštititi?

retrovizor automobila i sneg na putu

Priprema auta za zimu nije težak zadatak, ali je ključno sa njom početi na vreme.

Zimski meseci donose izazove za sve vozače, bez obzira na iskustvo i vrstu vozila. Niske temperature, sneg i led, postavljaju specifične zahteve pred automobil, a kako biste se osećali bezbedno na putu, sačuvali svoje vozilo i ono najvažnije – svoj život, neophodna je dobra priprema.

Evo nekoliko saveta koji će vam pomoći da spremno dočekate zimu, bezbrižno vozite i parkirate svoj automobil.

Provera akumulatora – neophodnost za starija vozila

Akumulator je jedan od najosetljivijih delova vozila na niske temperature. Njegova uloga je da skladišti (akumulira) i obezbeđuje električnu energiju za električne komponente u vozilu, neophodne za startovanje motora. Slabljene akumulatora obično počinje sa prvim nižim temperaturama.

Zimi akumulator radi pod većim opterećenjem, pa ukoliko je stariji, možda neće biti u stanju da startuje motor pri hladnim jutrima. Zato, pre nego što temperature padnu ispod nule, proverite stanje akumulatora. U većini servisa moguće je besplatno testirati snagu akumulatora i utvrditi da li je potrebno zameniti ga.

Zamena letnjih guma zimskim

Kvalitetne zimske gume su najvažniji faktor sigurnosti u zimskim uslovima. One omogućavaju bolju kontrolu nad vozilom, bolje prijanjanje na klizavim putevima i kraći zaustavni put.

Preporuka je da se zimske gume montiraju čim temperature krenu da padaju, konkretno ispod 7 stepeni celzijusa, čak i ako sneg još nije pao i još nije vreme za obaveznu zamenu letnjih guma zimskim.

Obaveza za sve vozače jeste da od 01. novembra do 01. aprila imaju zimske gume na svom automobilu, na sva četiri točka, kada ima snega, leda ili poledice na putu. Kazne za nepoštovanje ove obaveze kreću se od 50.000 dinara za fizička lica, pa sve do 800.000 dinara za pravna lica.

Ukoliko vozite putevima van naselja na kojima ima snega ili leda, neophodni su i lanci, odnosno čarape za sneg. Lance ili čarape za sneg potrebno je postaviti na gume, na deonicama puta gde je to propisano saobraćajnim znakom, kao i onda kada na kolovozu ima snega ili leda. Svakako, uvek je dobro da ih imate u svom gepeku.

majstor u kombinezonu menja gume na automobilu

Proverite nivo i kvalitet antifriza

Antifriz nije samo “tečnost koja ne smrzava” – on ima ključnu ulogu u održavanju motora na adekvatnoj temperaturi i sprečava njegovo pregrevanje.

Tokom zime, nivo i kvalitet antifriza treba proveriti, jer loš antifriz može dovesti do pucanja hladnjaka ili blokiranja motora. Na pumpama, gde možete kupiti ovu tečnost, raspitajte se koji je najbolji antifriz, obavezno proverite sa koliko vode se meša i za ovu mešavinu koristite destilovanu vodu.

Prevencija zamrzavanja brave

Kada temperatura naglo padne ispod nule i “okuju” nas sneg i led, nije neobično da nastane problem sa zaleđenim bravama. Tada vozači pristupaju najrazličitijim metodama odleđivanja – od tople vode, preko soli, alkohola pa sve do sredstava posebno namenjenih odmrzavanju. Ipak, nisu sve metode proverene, a i svi bismo voleli da nas ne dočeka zamrznuta brava.

Ovaj deo priprema automobila za zimu jednostavan, potrebno je da preventivno koristite neki od sprejeva koji štite bravu od smrzavanja. Po uputstvu možete ga naprskati kada očekujete hladne noći i tako ćete izbeći da vas ujutru budete sprečeni da uđete u vozilo

Pripremite zimski set u automobilu

Zimski set za auto može da obuhvati sledeće: strugač za led, metlice za čišćenje snega, sredstvo za zaštitnu gumenih delova, odleđivač brava, sredstvo protiv zaleđivanja stakla, krpu protiv zamagljivanja stakla, lance za sneg, toplo ćebe, dodatne rukavice, baterijsku lampu, kablove za paljenje i sajlu za vuču.

Ova oprema će vam pomoći u slučaju neočekivanih situacija, kada pomoć na putu možda nije odmah dostupna.

Ne zaboravite na karoseriju i stakla

So koja se koristi za posipanje puteva može izazvati koroziju karoserije. Operite automobil pre početka zimskog perioda, a preporuka je da i da ga češće perete, posebno donji deo koji je u najvećoj opasnosti od korozije. Takođe, proverite stanje stakala i guma na vratima jer svako oštećenje može rezultirati kondenzacijom i stvaranjem vlage unutar kabine.

Koristite gumene patosnice, jer one ne upijaju vodu, za razliku od tepiha.

Redovno proveravajte svetla

Vidljivost je zimi smanjena zbog kraćih dana i lošijih vremenskih uslova. Redovno proveravajte da li sva svetla ispravno rade, posebno prednja i zadnja, kao i svetla za maglu. Svetla ne samo da omogućavaju vama bolju vidljivost, već i drugima pomažu da vas lakše uoče u magli, kiši ili snežnim uslovima.

Razmislite o kasko osiguranju

Zimski uslovi na putevima povećavaju rizik od saobraćajnih nezgoda. Kasko osiguranje je dodatni nivo sigurnosti koji može značiti mnogo tokom zime. Kasko će pokriti štetu od nezgoda najrazličitijeg tipa, od pada grane ili drveta na auto, preko sudara, čukanja na parkingu, oluja, grada i drugih neočekivanih situacija.

Kasko osiguranje pokriva:

  1. Saobraćajne nezgode
  2. Požar
  3. Grad, oluje
  4. Štete usled manifestacija i demontracija
  5. Krađu vozila
  6. Ostale rizike definisane u uslovima osiguranja

Zbog svega ovoga, trebalo bi da razmislite o ugovaranju ovog osiguranja za svoje vozilo i pre priprema auta za zimu. Kasko osiguranje traje godinu dana od dana ugovaranja i najpogodnije je za vozila mlađa od 10 godina.

Priprema auta za zimu neophodna je za bezbednu i opuštenu vožnju

Nemojte potcenjivati značaj provere svih navedenih komponenata.

Priprema automobila za zimu zahteva vreme i posvećenost, ali svaki od ovih koraka može vam olakšati svakodnevnu vožnju i sačuvati vaš automobil tokom zime. Sledite ove savete i razmislite o kasko osiguranju kao dodatnoj zaštiti kako biste osigurali bezbrižnu vožnju i tokom najhladnijih dana u godini.

Prijavite se na našu mejling listu

Slaćemo vam najnovije vesti i najbolje ponude jednom u mesecu.