Šta videti u Milanu - TOP 10 atrakcija - Osiguranik

Šta videti u Milanu – top 10 atrakcija prestonice mode

Kao odgovor na pitanje šta videti u Milanu, izdvaja se ovim top 10 atrakcija: Galerija Vittorio Emanuele II, Milanska katedrala (Duomo), Kraljevska palata, obilazak zamka Sforza, četvrt Brera, muzej Pinacoteca di Brera, teatar La Scala, četvrt Navigli, park Sempione, stadion Đuzepe Meaca.

U nastavku ćete imati prilike da pročitate više o njima, dok nakon toga u daljem tekstu dajemo odgovore i na pitanja kakve su cene u Milanu, šta jesti u Milanu, kako naći najjeftiniji smeštaj u Milanu i kako se kretati po gradu.

Pre nego što krenete na put ili pre samog ukrcavanja na avion (ako ne stignete ranije), posetite Osiguranik.com, sajt na kome ćete pronaći najjeftinije putno osiguranje za Italiju i druge Evropske zemlje i svet, u samo nekoliko klikova!

Kada je u pitanju Milano, šta videti u prestonici mode, nameće se kao logično pitanje, a evo i odgovora.

#1 Galerija Vittorio Emanuele II

Jeste li znali da se Galerija Vittorio Emanuele II smatra jednom od najstarijih trgovačkih galerija na svetu?

Ova velelepna građevina iz 19. veka, smeštena u samom srcu Milana, sastoji se od dve četvorospratne arkade koje se susreću u osmugaonoj centralnoj dvorani prekrivenoj impozantnom staklenom kupolom. Povezuje dva najpoznatija simbola grada – veličanstvenu katedralu Duomo i čuveni teatar La Scala.

Galerija nije samo arhitektonsko remek-delo već i oličenje milanske elegancije i prestiža. Unutra vas očekuju luksuzne prodavnice prestižnih brendova kao što su Prada, Louis Vuitton i Gucci, ali i ekskluzivni restorani, kafići, barovi i čak jedan hotel. Ulaz je potpuno besplatan, a čak i kada su radnje zatvorene, večernja šetnja ispod osvetljenog staklenog krova pruža nezaboravan doživljaj.

Ako želite dublje da zaronite u istoriju ove velelepne galerije i drugih obližnjih znamenitosti, preporučujemo besplatnu turu Milana ili vođeni obilazak sa stručnim vodičem. Na taj način ne samo da ćete saznati zanimljive detalje o prošlosti grada, već ćete ga doživeti iz potpuno nove perspektive. Galerija Vitorio Emanuele II nije samo mesto za šoping – to je prozor za posmatranje bogate istorije i kulture Milana.

Galerija Vittorio Emanuele u Milanu i skulptura konja sa krilima

#2 Divite se Milanskoj katedrali – Duomo di Milano

Šta posetiti u Milanu ako ne čuveni Duomo!

Poznata i kao Duomo di Milano, Milanska katedrala je srce grada i nezaobilazna znamenitost za svakog posetioca. Kao jedna od najvećih katoličkih katedrala na svetu, može primiti neverovatnih 40.000 ljudi, a njena blistava fasada od belog mermera ostavlja bez daha već na prvi pogled.

Njena izgradnja trajala je gotovo šest vekova, a podignuta je na temeljima starijih crkava uništenih u požaru. Spolja se ističe prepoznatljivim gotičkim tornjevima i stotinama skulptura, dok unutrašnjost krase prelepi vitraži, impozantne orgulje, realistično izvajana statua svetog Bartolomeja i kripta sa relikvijama. Takođe, unutar katedrale možete istražiti arheološku oblast, gde se nalaze ostaci krstionice iz 4. veka.

Jedan od najspektakularnijih doživljaja jeste šetnja krovnim terasama katedrale, odakle možete izbliza posmatrati njene tornjiće i skulpture, dok vam se pruža panoramski pogled na ceo Milano. Po vedrom vremenu, na horizontu se čak mogu nazreti švajcarski Alpi!

Samo nekoliko koraka od Duoma nalazi se Muzej Novecento, posvećen umetnosti 20. veka, sa više od 400 dela italijanskih futurista i svetskih umetnika poput Pabla Pikasa. Ako ste ljubitelj šopinga i šetnje, u blizini su Via Torino, Corso Vittorio Emanuele II i već pomenuta Galerija Vittorio Emanuele II, idealna mesta za istraživanje.

Cene karata za Milansku katedralu Duomo: od 10 do 35 evra u zavisnosti od obima posete, dok je za decu do 16. godina karta 50 % jeftinija.
Katedrala Duomo u Milanu

#3 Kraljevska palata

Nasuprot čuvenoj Galeriji Vittorio Emanuele II, nalazi se “Kraljevska palata” u Milanu, istorijska građevina koja je nekada služila kao sedište vlasti i rezidencija prinčeva i monarha – među kojima je boravio i sam Napoleon Bonaparta.

Iako spoljašnjost palate danas ne deluje previše impozantno, razlog leži u teškim oštećenjima koje je pretrpela tokom bombardovanja u Drugom svetskom ratu. Većina originalnog enterijera nije sačuvana, ali jedan prostor i dalje odiše svojom nekadašnjom veličinom, sala “Kariatida”. Ova grandiozna sala je jedini deo palate koji je u potpunosti restauriran i predstavlja fascinantan spoj prošlih epoha i umetničke tradicije.

Danas “Kraljevska palata” nije samo istorijski spomenik već i važan kulturni centar, domaćin prestižnih međunarodnih izložbi. Tokom cele godine ovde se može videti više od 15.000 umetničkih dela, uključujući savremenu i modernu umetnost, kao i kolekcije svetski poznatih umetnika. Ako ste ljubitelj umetnosti i istorije, poseta ovoj znamenitosti svakako se isplati!

#4 Obiđite zamak Sforza – simbol moći i umetnosti

Jedna od najimpozantnijih građevina u Milanu je zamak Sforza (Castello Sforzesco), srednjovekovna tvrđava koja već više od 600 godina dominira panoramom grada. Nekada je bio vojno utvrđenje, ali ga je moćna porodica Sforca, koja je vladala Milanom, pretvorila u luksuznu rezidenciju dostojnu plemstva.

Danas je ovaj zamak kulturno i umetničko dobro, dom brojnim muzejima i kolekcijama. Među njima su “Muzej muzičkih instrumenata”, “Muzej antičkog nameštaja” i “Pinakoteka”, koja čuva vredna umetnička dela. Dvorište i bašte zamka možete istražiti besplatno, dok za potpun doživljaj njegove istorije možete rezervisati vođenu turu.

Jedan fascinantan detalj: Leonardo da Vinči je po nalogu porodice Sforca oslikao nekoliko prostorija u zamku! Ako želite da se divite njegovim delima izbliza, pridružite se besplatnoj umetničkoj turi po Milanu i otkrijte tragove ovog genija širom grada.

Cene karata za obilazak zamka Sforza iznutra: 8-10 evra za odrasle i besplatno za decu.

Tvrđava Sforca u Milanu iz ptičije perspektive

Ljubitelji umetnosti, ovo je mesto za vas! Brera je boemska četvrt u srcu Milana, poznata kao umetnički centar grada. Ovaj šarmantni deo Milana dom je muzeja Pinacoteca di Brera, jednog od najznačajnijih umetničkih muzeja u Italiji. Unutar galerije možete se diviti remek-delima velikih majstora poput Rafaela, Karavađa i Bramantea.

U Breri se nalazi i “Akademija likovnih umetnosti”. Na svakom koraku ćete naići na galerije, antikvarnice, umetničke radnje, šarene ulične pijace, pa čak i štandove gatara koje nude pogled u budućnost. Šetnja kaldrmama ovog kvarta prava je umetnička inspiracija, a ako želite dublje da istražite istoriju i umetnost ovog dela Milana, preporučujemo vođenu turu.

Na samo nekoliko minuta hoda od Brere nalazi se Quadrilatero della Moda – prestižna modna četvrt Milana. Ulice su ispunjene radnjama luksuznih modnih kuća poput Dolce&Gabbana, Valentina i Prade. Čak i ako niste u mogućnosti da pazarite, šetnja ovom četvrti je nezaobilazan doživljaj za sve ljubitelje mode i luksuza!

#6 Pinacoteca di Brera je riznica umetničkih remek-dela

U srcu boemske četvrti Brera, jedna od najznačajnijih umetničkih galerija u ItalijiPinacoteca di Brera, čuva neprocenjivu kolekciju dela iz različitih umetničkih epoha. Ova prestižna galerija osnovana je 1809. godine i deo je impozantnog kompleksa koji obuhvata i “Akademiju lepih umetnosti”, čineći je jednim od najvažnijih umetničkih centara u Evropi.

Unutar galerije posetioci mogu uživati u delima nekih od najvećih majstora renesanse i baroka. Među najpoznatijim slikama su emotivni „Mrtvi Hrist” Andree Mantegne i dramatična „Večera u Emausu” Karavađa, koje ostavljaju snažan utisak na svakog posmatrača. Svi eksponati pažljivo su postavljeni kako bi dočarali umetnički razvoj kroz vekove i omogućili dublje razumevanje evropske kulturne baštine.

Osim izuzetnih umetničkih dela, sam ambijent galerije odiše istorijskom elegancijom, pružajući intiman i inspirativan prostor za istraživanje umetnosti. Pinacoteca di Brera nije samo muzej, već pravo putovanje kroz vreme, koje svakog posetioca uvodi u bogatstvo italijanske i evropske umetnosti.

Cena karata za obilazak galerije Pinacoteca di Brera:od 2 do 15 evra za studente i odrasle, a za mlađe od 18 godina besplatno.

#7 Doživite magiju koju pruža Teatro alla Scala

U neposrednoj blizini umetničke četvrti Brera, nalazi se jedno od najčuvenijih operskih pozorišta na svetu, Teatro alla Scala. Poznata jednostavno kao La Scala, ova istorijska dvorana bila je domaćin nekih od najvećih operskih imena, dok su njenu scenu krasile premijere bezvremenskih remek-dela poput Pučinijeve „Madame Butterfly” i Verdijevog „Otela”.

Ispred pozorišta se nalazi i statua Leonarda da Vinčija, koja prikazuje genijalnog umetnika dok radi na svojim milanskim remek-delima. Ako želite da potpuno uronite u istoriju i čaroliju ovog pozorišta, vođena tura kroz La Scalu pružiće vam uvid u njen veličanstveni enterijer, bogatu prošlost i značaj koji ima u svetu umetnosti.
Teatro La Scala u Milanu

#8 Opustite se uz kanale Navigli – srce noćnog života Milana

Jedan od najšarmantnijih i najživopisnijih delova Milana, naročito u večernjim satima, su kanali Navigli. Ova mreža kanala prvobitno je osmišljena kako bi grad povezala sa morem, omogućavajući lakši transport ljudi i robe. Iako danas više nemaju komercijalnu funkciju, Navigli kanali ostaju jedan od najprepoznatljivijih delova milanskog pejzaža i istorije.

Nije bitno samo šta videti u Milanu, već i gde se dobro može pojesti i popiti!

Ako se pitate gde u Milanu možete uživati u pravom italijanskom aperitivu, ovo je savršeno mesto! Na obalama kanala nalazi se na desetine restorana i barovaNaviglio Grande ili Naviglio Pavese, provozate se brodom duž kanala ili jednostavno prošetate, prelazeći preko romantičnih mostova dok zalazak sunca boji grad u zlatne tonove.

#9 Park Sempione – zelena oaza u srcu Milana

Skriven iza zamka Sforza, Park Sempione predstavlja jedno od najlepših mesta za opuštanje u Milanu. Ova prostrana zelena oaza, otvorena 1893. godine, uređena je u engleskom pejzažnom stilu, sa prostranim travnjacima, idiličnim jezercima i vijugavim stazama, idealnim za šetnju ili piknik daleko od užurbanosti metropole.

Park Sempione nije samo prirodni raj već i mesto bogato istorijskim i kulturnim znamenitostima. Njegova najpoznatija atrakcija je Arco della Pace, velelepni spomenik iz 19. veka, koji simbolizuje pobede i jedinstvo Italije. Ljubitelji umetnosti mogu posetiti i Triennale di Milano, kulturni centar posvećen modernom dizajnu i vizuelnoj umetnosti, dok Akvarijum, jedan od najstarijih u Evropi, nudi fascinantan uvid u svet podvodnog života.

#10 San Siro – hram fudbala u Milanu

Ovaj stadion definitivno spada u odgovor na pitanje šta obavezno videti u Milanu. Bilo da ste strastveni ljubitelj fudbala ili samo želite da osetite atmosferu jednog od najpoznatijih stadiona na svetu, poseta stadionu Đuzepe Meaca, poznatijem i kao San Siro, nezaobilazno je iskustvo u Milanu. Ovaj legendarni stadion dom je dva milanska fudbalska giganta, Milana i Intera, a njegova impozantna arhitektura i istorijski značaj čine ga jednim od simbola grada.

Sa kapacitetom koji ga svrstava među pet najvećih stadiona u Evropi, San Siro može da ugosti preko 75.000 gledalaca, a njegova atmosfera tokom derbija između Milana i Intera spada među najvatrenije na svetu. Ime je 1980. godine dobio u čast Đuzepea Meace, legendarnog italijanskog fudbalera koji je tokom karijere igrao za Milan, Inter i Juventus.

Osim što možete prisustvovati utakmici, stadion nudi i vođene ture, koje omogućavaju obilazak svlačionica, izlazak na teren i posetu klupskom muzeju, gde se nalaze trofeji i eksponati iz bogate istorije oba kluba. Bez obzira da li pratite fudbal ili ne, San Siro je mesto gde se sport i emocije spajaju u nezaboravan doživljaj.

Cene tura za San Siro stadion: od 26 do 35 evra

Pored pitanja šta videti u Milanu, verujemo da će vas interesovati i šta videti u Rimu, glavnom gradu Italije, ukoliko ste pravi ljubitelj Apeninskog poluostrva i ne želite da vam išta promakne.

Sada kada znate za Milano – šta videti, hajde da vidimo kako do prestonice mode, kakav je smeštaj u Milanu, šta jesti, kakve su cene i kako se kretati.

Kako do Milana – avion, autobus ili automobil?

Putovanje avionom do Milana je najbrža i najpraktičnija opcija, s obzirom na to da let traje oko 1 sat i 45 minuta, dok su cene karata izuzetno povoljne i kreću se već od 2.000 dinara!

Putovanje autobusom traje znatno duže, oko 14 sati, uz moguće zadržavanje na granicama koje može potrajati od 20 minuta do čak 4 sata, u zavisnosti od gužve i kontrole. Cena autobuske karte varira, ali ako je kupite nekoliko meseci unapred, možete naći povoljnu ponudu i za manje od 50 evra u jednom pravcu.

Putovanje automobilom do Milana često je najpraktičnija opcija, jer vam omogućava potpunu slobodu u planiranju puta. Možete praviti pauze kada želite i čak usput posetiti druge gradove.

Ako krećete iz Beograda, put do Milana traje oko 10 i po sati i prelazi 1.000 km. Ipak, treba uzeti u obzir i troškove goriva, putarina i obroka, koji mogu značajno povećati ukupne troškove.

Gde naći najjeftiniji smeštaj u Milanu?

Jeftin smeštaj u Milanu, odnosno u samom srcu grada, gotovo je nemoguće pronaći. Iako su troškovi prevoza do Milana relativno pristupačni, smeštaj u ovom gradu može biti prilično skup. S obzirom na to da gradski prevoz funkcioniše odlično, odlična opcija je da potražite smeštaj van užeg centra, gde su cene povoljnije.

Najbolji balans između cene i lokacije pronaći ćete u delovima grada udaljenim 5-7 km od centra, odakle se do glavnih znamenitosti može stići za 30-40 minuta javnim prevozom. U ovim zonama moguće je pronaći značajno povoljnije ponude u poređenju sa hotelima u samom centru, ali imajte na umu da čak i na ovoj udaljenosti cene prenoćišta za dve osobe kreću od oko 70 evra.

Ako želite da uštedite, razmislite o apartmanima i hostelima, koji često nude niže cene u odnosu na hotele.

Gradski prevoz u Milanu

​Milano se može pohvaliti efikasnim i dobro organizovanim sistemom javnog prevoza, koji obuhvata metro, tramvaje i autobuse, omogućavajući posetiocima lako i brzo kretanje do svih znamenitosti grada.​

Vrste karata i cene:

  • Jednokratna karta za gradski prevoz u Milanu: Cena iznosi 2,20 evra i važi 90 minuta od trenutka poništavanja. Tokom tog perioda, možete koristiti sve vidove gradskog prevoza unutar Milana i 21 susedne opštine.
  • Dnevna karta: Za neograničen broj vožnji u roku od 24 sata, cena je 7,60 evra.
  • Trodnevna karta: Omogućava neograničeno korišćenje prevoza tokom 72 sata po ceni od 15,50 evra.

Šta jesti u Milanu kao pravi lokalac?

Milanska kuhinja je bogata i jedinstvena, često zasnovana na mesnim jelima, izdašnim čorbama i autentičnim specijalitetima koji se razlikuju od tipičnih italijanskih jela poput paste i pice. Evo najboljih jela koje morate probati u Milanu i gde ih možete pronaći:

  • Minestrone Milanese: osvežavajuća supa sa rižom. Za razliku od drugih regiona Italije, gde se u minestrone dodaje testenina, Milanska verzija koristi rižu, zajedno sa sezonskim povrćem poput kupusa, cvekle, celera, spanaća i paradajza. Ova supa se zimi služi topla, dok se leti servira hladna, pružajući osveženje u toplim danima. Probajte je u restoranu Trattoria Mirta (Loreto);
  • Ossobuco: sočno teleće meso u bogatom sosu. Jedno od najpoznatijih milanskih jela priprema se od teleće kolenice koja se lagano krčka sa lukom, šargarepom, celerom, belim vinom. Jedite u restoranu Osteria dell’Acquabella (Porta Romana), specijalizovanom za tradicionalnu milansku kuhinju.
  • Panettone: praznična poslastica tokom cele godine. Ovaj mekani i vazdušasti kolač sa kandiranim voćem i grožđem vodi poreklo iz Milana i nezaobilazan je tokom božićnih praznika. Međutim, neki poslastičari ga peku tokom cele godine, a savršen je uz čašu proseka. Probajte u Pasticceria Cucchi (Corso Genova), istorijskoj pekari sa originalnom recepturom.
  • Cassoeula: zimski gulaš od svinjskog mesa i kupusa. Tradicionalno zimsko jelo koje se priprema od raznih delova svinje (uključujući glavu, noge i uši), kobasica i kupusa. Ovaj bogati gulaš je topla, izdašna hrana koja se obično jede 17. januara, na dan Svetog Antona – zaštitnika mesara. Probajte u Don Lisander, restoranu na granici između Brere i Quadrilatera della Moda.
  • Palenta: ova tradicionalna kaša od kukuruznog brašna može biti mekana i kremasta ili tvrda i sečena na komade. Često se poslužuje sa sirom, pečurkama ili uz mesna jela poput cassoeule ili ossobuca. Probajte u restoranu Al Cantinone (blizu Duoma), gde se palenta služi kao predjelo sa različitim dodacima.

Jelo sa mesom i povrćem
Ako ste ljubitelj gastronomskih avantura, Milano će vas sigurno oduševiti! Ukoliko ste ljubitelj italijanske kuhinje, sigurno će vas zanimati i gde jesti u Rimu !

Nadamo se da smo adekvatno i kvalitetno odgovorili na pitanje šta treba videti u Milanu, kako doći, smestiti se, gde i šta jesti i kako se kretati. Ako nemate dovoljno vremena i ostajete kratko u gradu mode, te vas zanima samo šta videti u Milanu za jedan dan, vratite se još jednom na deo teksta gde su opisane atrakcija, odaberite nekoliko po vašem ukusu i organizujte savršen dan u ovom gradu.

Ukoliko vam je potrebno putno ili bilo koje drugo osiguranje, preko Osiguranika uporedite cene i kupite online u samo par klikova!

Prijavite se na našu mejling listu

Slaćemo vam najnovije vesti i najbolje ponude jednom u mesecu.