
Kupovina automobila je procedura koja zahteva da se adekvatno informišete o najsitnijim detaljima, kako biste dobili najveću vrednost za novac koji ste uložili i izbegli greške koje kasnije mogu skupo da vas koštaju.
Bilo da je vaš izbor kupovina novog automobila ili kupovina polovnog automobila, u nastavku ćete dobiti sve informacije i biti spremni da se upustite u ovaj proces rasterećeniji.
Nastavite sa čitanjem!
Kupovina novog automobila iz salona – o čemu voditi računa
Svake godine u martu održava se Sajam automobila u Beogradu i to je prava prilika da pronađete vozilo po vašoj meri, po akcijskim sajamskim cenama. Ipak, nemojte se zaletati i vodite računa o sledećim stavkama.
Način kupovine novog automobila
Najčešći izbor pravnih lica za kupovinu flote automobila jeste lizing automobila koji im omogućava da redovno osvežavaju svoj vozni park, ali i nudi brojne druge pogodnosti za ovako veliku investiciju. Fizička lica, sa druge strane, češće se odlučuju za kupovinu automobila na kredit.
Više o ovim finansijskim opcijama pisali smo u tekstovima u našoj blog sekciji. Još jedna opcija jeste kupovina na keš, sa kojom treba da budete vrlo pažljivi, jer dileri automobila imaju veštine kojima vas mogu ubediti da kupite model koji možda ne odgovara u potpunosti vašim potrebama i zahteva ulaganje veće svote novca. Dakle, informišite se i pametno birajte opciju koja najviše odgovara vašem stilu života i finansijskim mogućnostima.
Edukacija je ključna za kupovinu idealnog modela vozila
Pre nego što vas očara sjaj novih modela izloženih u salonu automobila, dobro se pripremite i edukujte. Danas je dostupan veliki broj informacija o novim modelima automobila, poput testova na Youtube-u, recenzija na sajtovima kao što je Reddit ili stranim portalima namenjenim upravo poređenju različitih modela automobila. Najvažnije informacije koje treba da prikupite odnose se na:
- Česte kvarove
- Cene i dostupnost delova za automobil u Srbiji
- Ovlašćene servise u Srbiji
- Potrošnju goriva
- Cenu registracije vozila, itd.
Kasko osiguranje nije obavezno ali je poželjno za sva nova vozila
Kasko osiguranje, za razliku od osiguranja od autoodgovornosti nije obavezno prilikom kupovine polovnog ili novog automobila (osim kod lizinga i kredita za auto). Ipak, svaka odgovorna osoba koja ulaže veliki novac u novo vozilo, trebalo bi da kupi i kasko osiguranje. Čak i da smatrate da ste najodgovorniji vozač, ne možete znati da li će vas neko očešati na parkingu ili napraviti još veću štetu prilikom vožnje.
Delovi novih automobila često mogu koštati koliko i godišnja polisa za vaše vozilo i o tome svakako treba da mislite. Nekada vaše vozilo može da bude oštećeno usled manifestacija i demonstracija, jačim gradom i nevremenom, padom drveta na automobil i u mnogim drugim situacijama na koje ne možete da utičete.
Na našem sajtu, jednostavnim popunjavanjem upitnika za kasko osiguranje, dobijate ponude vodećih osiguravajućih kuća, njihov uporedni pregled i savete stručnjaka o odabiru polise koja najviše odgovara vašim potrebama. Na taj način, uštedećete vreme i novac prilikom kupovine i završiti je brzo i jednostavno.
Subvencije za kupovinu novog automobila
Ove godine, kao i prethodne, država obezbeđuje subvencije za kupovinu električnih vozila preduzetnicima, pravnim licima i fizičkim licima. Oni imaju mogućnost da od februara, pa sve do kraja oktobra 2025. godine dobiju subvenciju od 5.000 evra za kupovinu vozila na električni pogon.
Ukoliko razmišljate o ovakvoj opciji, potrebno je da podnesete zahtev Ministarstvu zaštite životne sredine, koje je i obezbedilo ovu subvenciju, a ako ispunjavate sve uslove, za par nedelja trebalo bi da dobijete odobrenje.
Postavite prioritete i granice
Da li vam je potreban komforan porodični model ili tražite sportsku varijantu? Koja dodatna oprema je dostupna i šta vam je zaista od toga potrebno?
Pre nego što krenete na Sajam automobila ili odete u salon automobila, postavite prioritete, šta vam je ključno pri kupovini, kod kojih stavki možete da pravite kompromise, a na šta nikako ne pristajete pri kupovini.

Kupovina polovnog automobila – procedura koje treba da se pridržavate
Dok je kod kupovine novog automobila postupak jasniji i zaposleni u salonima daće vam sve potrebne informacije i ugovor na uvid, kupovina polovnog automobila je procedura u kojoj treba da budete nešto pažljiviji. Evo na šta treba da obratite pažnju.
Istraživanje tržišta
Ako ste odvojili budžet za kupovinu automobila, ali ne znate koji biste model kupili, potrebno je da izdvojite vreme za istraživanje tržišta. Upoznajte se sa performansama automobila u zadatom cenovnom rangu, a potom kada se odlučite za model, krenite u istraživanje najisplativijih vozila. Na sajtu polovniautomobili.com možete pronaći veliki broj oglasa za polovna i nova vozila koja prodaju pravna i fizička lica. Uporedite cene i ponude i kontaktirajte oglašivače.
Provera tehničkog stanja vozila i test vožnja
Nakon što ste odabrali jedno ili više vozila i sastali se sa prodavcem, obavezno proverite tehničku ispravnost vozila, a ako niste stručni zatražite pomoć od profesionalaca koji će ispitati elektroniku, ali i stanje motora i drugih komponenti.
Obavezno prođite test vožnju da proverite udobnost vozila, njegove mogućnosti, stanje kočnica, kvačila i gasa, kao i sve druge stavke koje se već pri prvoj vožnji mogu lako uočiti. Osim na spoljašnost koja nam svima prva zapadne za oko, obratite pažnju na unutrašnjost vozila, koja vam može mnogo toga reći o njegovom stanju.
Savet: Na sajtovima kao što je carvertical.com možete proveriti prethodne štete na vozilu, eventualno vraćanje kilomentraže, podatke o održavanju automobila i dodatno spustiti cenu ukoliko je to moguće. Ovakvi podaci stavljaju vas u pogodnu pregovaračku poziciju!
Provera dokumentacije
Da bi kupovina automobila prošla u najboljem redu, važno je da prodavac poseduje svu neophodnu dokumentaciju, oba ključa i servisnu istoriju. Kada kupujete auto od pravnog lica, dodatno treba da proverite i vlasničku strukturu i da li je vozilo u potpunosti otplaćeno. Tek tada možete da krenete u proceduru kupovine auta koja se razlikuje kada kupujete od pravnih, odnosno fizičkih lica.
Kupovina polovnog automobila od fizičkog lica – cela procedura
Iako postoji više načina za kupovinu polovnog automobila od fizičkog lica, odnosno za prenos vlasništva nad vozilom, najčešće se sastavlja kupoprodajni ugovor. Obrazac kupoprodajnog ugovora možete pronaći na ovom linku.
Obratite pažnju da u njega unesete katalošku vrednost vozila koju izdaje AMSS, jer se porez na apsolutna prava (koji iznosi 2,5 %, osim u izuzetnim slučajevima manje) plaća upravo po kataloškoj vrednosti vozila, a može se desiti i više, ukoliko u ugovoru tako piše.
Dobro proverite sve unete podatke pre nego što se zaputite kod javnog beležnika zajedno sa prodavcem i overite potpise. Najčešće se overava 3 primerka ugovora.
Po overi, potrebno je da platite porez, a zakonski rok je 15 dana od datuma kupovine automobila. Ne morate direktno odlaziti do šaltera poreske uprave, već plaćanje možete obaviti online na ovom linku. Ukoliko se ne snalazite na sajtu e-uprave, možete angažovati agenciju za registraciju automobila, koja će vam ovu uslugu naplatiti.
Ako se registracione tablice menjaju, odnosno novi vlasnik nije iz istog mesta kao prodavac, postupak je sledeći:
Sa primerkom overenog kupoprodajnog ugovora, dokazu o plaćanju poreza, starom saobraćajnom dozvolom, starim tablicama i uplaćenim taksama za novu saobraćajnu dozvolu, nalepnicu i tablice, odlazite do nadležnog MUP-a (u vašoj opštini) i predajete zahtev za nove tablice i saobraćajnu dozvolu.
Tom prilikom dobijate nove registracione tablice i potvrdu sa kojom možete voziti vaš novi automobil na teritoriji Republike Srbije, do dobijanja nove saobraćajne dozvole nakon 7 dana.
Ako se registracione tablice ne menjaju, potrebno je da u MUP odnesete staru saobraćajnu, potvrdu o plaćenim taksama i podnesete zahtev za novu saobraćajnu dozvolu.
Kupovina automobila od pravnog lica

Kupovina vozila od pravnog lica razlikuje se od kupovine od fizičkog lica. U ovom slučaju postoje dve opcije za sva fizička lica koja vrše kupovinu na ovaj način:
Kupovina od pravnog lica koje je obveznik PDV-a
Kupac preuzima predračun i vrši uplatu navedenog iznosa na račun prodavca, nakon čega dobija fakturu. U ovom slučaju kupac ne plaća porez na prenos apsolutnih prava i uglavnom se ne pravi kupoprodajni ugovor (iako neke firme ipak insistiraju na njemu radi pravne zaštite). Umesto njega se koriste faktura i uplatnica kao dokaz o uplati i prilažu se uz dokumentaciju u MUP. Na ovakav proces kupovine automobila naići ćete uglavnom kod rent-a-car agencija, taxi udruženja ili auto-kuća.
Kupovina od pravnog lica koje nije obveznik PDV-a
Kupac (fizičko lice) preuzima fakturu i vrši uplatu navedenog iznosa na račun prodavca. U ovom slučaju vi kao kupac plaćate porez na prenos apsolutnih prava, te se uglavnom pravi kupoprodajni ugovor koji se uz ostalu dokumentaciju zajedno sa fakturom prilaže u MUP.
Ne zaboravite da čitavu dokumentaciju uvek imate u minimalno tri primerka, kako biste na kraju sačuvali jedan primerak za sebe. Takođe, preporučljivo je da imate dokaz o uplati poreza na prenos apsolutnih prava, jer može biti potreban u nekim slučajevima.
Za kraj vas još jednom savetujemo da prilikom kupovine automobila budete obazrivi i dobro proverite stanje vozila, a potom i prateću dokumentaciju. Za sva pitanja o osiguranju i korisne tekstove na različite teme, pratite sajt Osiguranik.com!