Pad drveta na auto - Evo šta treba da uradite - Osiguranik.com

Pad drveta na auto – šta možete da uradite

Stablo je palo na haubu i prednji deo automobila marke audi.

Superćelijske oluje prethodne godine razdrmale su našu svakodnevicu i dovele do toga da svaki odgovoran pojedinac razmisli o tome: kako obezbediti i sačuvati svoju imovinu.

U 2023. godini, neočekivane oluje su mnogima delimično ili u potpunosti uništile domove, vozila i drugu ličnu imovinu. Troškovi sanacije su ogromni, a da ne pričamo o tome, da garancije da se ovakve situacije neće ponoviti – ne postoje.

Pred prirodnim nepogodama smo nemoćni i teško da se u potpunosti možemo zaštiti, pa čak i da preduzmemo sve mere bezbednosti – priroda je nezaustavljiva. Sa klimatskim promenama čiji smo svedoci, neočekivane oluje i nagle promene vremene biće sve češće.

Upravo u ovakvim olujama, grane su letele, drveća su padala, a tu je i grad, koji je mnogima uništio motorna vozila. Da bi drvo palo na automobil, dovoljna je i slabija oluja od superćelijske. Nekada su jači vetar, kiša, grad, pa čak i sneg, dovoljni da obore staro ili trulo drvo, a možda se baš vaš auto nađe na parkingu ispod njega.

U nastavku otkrivamo koje su vam opcije ako vas ovakva situacija zadesi.

Prijava štete preko kasko osiguranja

U slučaju da se nađete u situaciji da vam drvo, ili veća grana oštete automobil, ako posedujete kasko osiguranje vozila, odštetu ćete dobiti na najlakši način.

Da biste na adekvatan način prijavili štetu, potrebno je da:

  1. Ne pomerate vozilo i pozovete policiju koja će obaviti uviđaj.
  2. Slikate vaše vozilo sa svih strana. (fotografije će biti i vama značajne)
  3. Sa policijskim izveštajem, fotografijama i dokumentacijom o vozilu, pozovete osiguravajuću kuću i prijavite štetu.

U nekim situacijama, procenitelji osiguravajuće kuće izlaze na teren, ali češće će biti potrebno da svoje vozilo odvezete do njih, ili će šlep služba to učiniti. Nekada se vozilo odvozi direktno do auto-servisa. Ove informacije daće vam službenik sa kojim razgovarate prilikom prijave štete.

Nakon prijave štete, osiguravajuća kuća će vas po obradi zahteva pozvati i uputiti ka daljim koracima koji se razlikuju u zavisnosti od toga kolika je šteta na vozilu. Inače, kada govorimo o “padu ili udaru predmeta na vozilo” ovo je rizik koji je pokriven kod većine osiguravajućih kuća u okviru osnovne polise kasko osiguranja.

Ipak, pri ugovaranju obavezno treba da proverite da li vaša polisa pokriva pad drveta na vozilo. Rizikom pada ili udara predmeta na vozilo, pokrivene su i situacije poput pada dela fasade, ili pada ledenice na vozilo.

Fotografija čoveka koji vozi automobil uz prikaz mobilnog telefona i sajta osiguranik

Delimično kasko osiguranje i pad drveta na auto

Delimično kasko je osiguranje stakala na vozilu. Ukoliko zaključite ovakvu polisu, osigurali ste svoje vozilo za slučaj loma ili oštećenja stakala. Ovim osiguranjem obuhvaćena su sva standardno ugrađena stakla na vozilu, izuzimajući stakla i plastiku na ogledalima, na svetlećim uređajima i na krovu vozila.

Zaključuje na godišnjem nivou i uglavnom se ugovara kada i osiguranje od autoodgovornosti. U jedan od rizika pokrivenih ovom polisom, spada i pad ili udar predmeta, tako da ako je u slučaju pada drveta na auto, oštećeno i vetrobransko staklo, bočna stakla ili zadnje staklo, osiguranje će vam pokriti ovu štetu.

Međutim, ako je oštećena i karoserija automobila, taj deo štete nije pokriven ovakvom polisom.

Prijava štete javnom komunalnom preduzeću

Ako je drvo palo na vaš automobil dok je bio parkiran na javnoj površini, a nemate kasko osiguranje, postoji mogućnost da nadoknadite štetu od nadležnog javnog komunalnog preduzeća. U Beogradu je to na primer “JKP Zelenilo”, a u Novom Sadu JKP „Gradsko Zelenilo”. Procedura naplate štete je ovde nešto komplikovanija i traje duže, ali je u većini slučajeva moguća.

Koraci su sledeći:

  1. Prijava štete: Prijavite incident policiji koja će napraviti zapisnik. Nemojte pomerati vozilo dok policijski službenik ne načini zapisnik. Zatim obavestite nadležno javno komunalno preduzeće o incidentu.
  2. Procena štete: Ekipa javnog komunalnog preduzeća dolazi na lice mesta kako bi napravila zapisnik i procenila štetu nastalu na vašem vozilu. Napomena: ako se incident dogodio pre 15 h, moguće je da će ekipa odmah izaći na teren, ali ako je šteta nastala kasnije, potrebno je da pozovete broj dežurne službe i dobijete instrukcije za dalje korake.
  3. Podnošenje zahteva: Zapisnik o šteti, zajedno sa policijskim izveštajem i drugim potrebnim dokumentima, predajete komisiji za procenu štete javnog komunalnog preduzeća.
  4. Naplata štete: Nakon što komisija obradi zahtev, nadoknada štete se vrši putem osiguravajuće kuće u kojoj je javno komunalno preduzeće osigurano.

Procedura naplate štete od javnog komunalnog preduzeća moguća je samo ako je drvo palo sa površine koja je u njihovoj nadležnosti. Ako se incident desio na privatnom posedu, štetu ne možete naplatiti na ovaj način.

Pad drveta sa privatnog poseda

Ukoliko je na vaš automobil palo drvo sa privatnog poseda, procedura je slična kao i u prethodna dva slučaja, samo što ovde uglavnom nastavlja podnešenjem tužbe protiv vlasnika nepokretnosti na kojem se stablo nalazilo.

Procedura je sledeća:

  1. Prijava štete: Ne pomerajte vozilo, pozovite policiju i prijavite štetu, te sačekajte policijskog službenika na licu mesta.
  2. Obraćanje vlasniku poseda: sa policijskim zapisnikom, obratite se vlasniku poseda sa zahtevom za naknadu štete na vozilu.
  3. Sudski postupak: Ukoliko vlasnik odbija da plati štetu, naredni korak je podnošenje tužbe i pokretanje sudskog procesa, za koji su vam osim dokumentacije, uglavnom potrebne i advokatske usluge.

Preventivne mere i zaštita vozila

Najbolja opcija svakako da vam je automobil garažiran. Znamo da to nije jednostavno u većim gradovima, a posebno u Beogradu, gde se garažna mesta uglavnom dodatno doplaćuju prilikom kupovine stana.

Ako nemate garažno mesto, jedina opcija koja vas zaista štiti, obezbeđuje i skraćuje proces naplate štete jeste kasko osiguranje. Kasko osiguranje osim navedenog rizika pokriva i druge brojne situacije u kojima vaš automobil može biti oštećen:

  • Saobraćajna nezgoda
  • Požar
  • Eksplozija
  • Pad vazdušne letelice
  • Manifestacije ili demonstracije
  • Zlonamerni postupci ili obest trećih lica
  • Udar groma ili predmeta oborenih gromom
  • Oluja, grad i snežna lavina, kao i pad snega i leda na vozilo
  • Poplave, bujice i visoke vode

Kako se osnovna pokrića u osiguranju razlikuju u zavisnosti od odabrane osiguravajuće kuće, pre odabira osiguranja, dobro proverite ugovorne odredbe i pokrića koja su obuhvaćena polisom kasko osiguranja.

U zimskim mesecima, rizik od pada drveta na auto, pada ledenica ili dela fasade je povećan, zbog nepogodnih vremenskih prilika, a učestalije su i saobraćajne nezgode, zbog smanjene vidljivosti, snega, leda ili poledice na putevima. Zaštitite svoje vozilo i pošaljite zahtev za kasko osiguranje putem našeg sajta, a mi ćemo za vas uporediti cene i ponude svih osiguravajućih kuća, te vam pomoći da napravite pravi izbor!

U drugom tekstu pisali smo kako treba da izgleda priprema automobila za zimu, te vam predlažemo da ga pročitate i informišete o dodatnim metodama zaštite tokom ovog perioda.

Želimo vam ugodnu i bezbednu vožnju!

Prijavite se na našu mejling listu

Slaćemo vam najnovije vesti i najbolje ponude jednom u mesecu.